poniedziałek, 28 kwietnia 2014

Piękne ogrody w klimacie umiarkowanym


Znane jak również cenione przez miłośników uroku przyrody ogrody w klimacie umiarkowanym zazwyczaj zakładane są w stylu francuskim i angielskim. Specjalny wybór roślinności a przy tym jej odpowiednie dopasowanie do zmiennych warunków klimatycznych i sposób ich rozsadzania sprawia, że ogrody projektowane według ustalonych zasad należą do najatrakcyjniejszych w całym świecie.

Ogród francuski


Ogrody projektowane w stylu francuskim charakteryzują się przede wszystkim wyjątkowym porządkiem, symetrią oraz precyzyjnymi układami geometrycznymi nasadzanych roślin. Ich istotnym detalem są gazony pełne kolorowych kwiatów takich jak dla przykładu bratki, tulipany czy szkarłaty, które ogrodzone muszą być nisko strzyżonymi żywopłotami. W ogrodach francuskich koniecznie powinny pojawić się rzeźby wykonane przez odpowiednio przycięcie bukszpanu lub tui. Ten rodzaj ogrodu ze względu na nieodzowny ład oraz porządek wymaga częstych zabiegów pielęgnacyjnych a przy profilowaniu roślinności olbrzymiej cierpliwości i doświadczenia ogrodniczego.


Ogród angielski


Cechą charakterystyczną ogrodu w stylu angielskim są przede wszystkim drzewa z rozłożystymi konarami obrośnięte kwitnącymi pnącymi różami. Na dokładnie przystrzyżonych trawnikach pojawiają się rabaty kwiatów, które kwitną od wczesnej wiosny do samego końca jesieni i z daleka przypominających ferie kolorowych plam. Najczęściej raby nasadzane są narcyzami, liliami różanecznikami a także trawami ozdobnymi. Koniecznym elementem ogrodu w stylu angielskim są otoczone przystrzyżonym bukszpanem rabatki obsadzone warzywami bądź ziołami. Na pozór przypadkowe posadzenie roślin, które wręcz zaciera się z linią nietkniętej przyrody tworzy szalenie tajemniczą przestrzeń idealnie dopasowaną do terenu, na którym założony jest ogród.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz